សម្រាប់ម្ចាស់អចលនទ្រព្យ៖ ស្វែងយល់អំពីការចុះឈ្មោះនៅក្នុងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងវត្តមានជនបរទេស FPCS
ព័ត៌មានបច្ចុប្បន្នភាពបន្ទាន់ ២០២៥ សម្រាប់ម្ចាស់អចលនទ្រព្យអំពីការអនុលោមពាក់ព័ន្ធទៅនឹងប្រព័ន្ធ FPCS (Foreigners Present in Cambodia System - ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងវត្តមានជនបរទេសនៅកម្ពុជា)៖
កម្មវិធី FPCS ត្រូវបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពម្តងទៀត ហើយមានការផ្លាស់ប្តូរនូវលក្ខខណ្ឌថ្មី។ យោងតាមអាជ្ញាធរ ម្ចាស់អចលនទ្រព្យទាំងអស់ដែលមានជនបរទេសស្នាក់នៅក្នុងអចលនទ្រព្យរបស់ខ្លួន ត្រូវចុះបញ្ជីអចលនទ្រព្យ និងចុះបញ្ជីជនបរទេសនៅក្នុងប្រព័ន្ធ FPCS មុនថ្ងៃទី ២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៥។ ក្នុងករណីមិនអនុវត្តតាម នឹងត្រូវរងការផាកពិន័យចំនួន ៣០,០០០ រៀលក្នុងជនបរទេសម្នាក់។
ម្ចាស់អចលនទ្រព្យណាដែលមានជនបរទេសជាអ្នកជួល និងមិនទាន់បានចុះបញ្ជី ត្រូវទាក់ទងទៅប៉ុស្តិ៍នគរបាលឃុំ-សង្កាត់ក្នុងតំបន់ដើម្បីរៀបចំការចុះបញ្ជីមុនពេលកំណត់។ មិនថាម្ចាស់អចលនទ្រព្យជាជនជាតិខ្មែរ ឬជនបរទេស គឺត្រូវតែយល់ដឹងអំពីបទប្បញ្ញត្តិ និងបច្ចុប្បន្នភាពច្បាប់ថ្មីៗ ដើម្បីបំពេញកាតព្វកិច្ច ក៏ដូចជាការពារអចលនទ្រព្យរបស់លោកអ្នក និងជៀសវាងការផាកពិន័យ។
——————————————————————————————————————
សារាចរណែនាំលេខ ០២៨ របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃដែលបានចេញផ្សាយក្នុងខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០១៩ ដែលកំណត់ឱ្យម្ចាស់លំនៅឋានទាំងអស់រាយការណ៍អំពីវត្តមានជនបរទេសដែលរស់នៅក្នុងអចលនទ្រព្យរបស់ពួកគាត់តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញឈ្មោះ FPCS (Foreigners Present in Cambodia System - ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងវត្តមានជនបរទេសនៅកម្ពុជា)។ FPCS ថ្មី ស្ថិតក្រោមសារាចរណែនាំលេខ ០២៨ របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃដែលបានចេញផ្សាយក្នុងខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០១៩ ដែលកំណត់ឱ្យម្ចាស់លំនៅឋានទាំងអស់រាយការណ៍អំពីវត្តមានជនបរទេសដែលរស់នៅក្នុងអចលនទ្រព្យរបស់ពួកគាត់តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញឈ្មោះ FPCS (Foreigners Present in Cambodia System - ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងវត្តមានជនបរទេសនៅកម្ពុជា)។
យោងតាមមាត្រាទី ១៨ នៃច្បាប់ស្តីពីអន្តោប្រវេសន៍ ដំណើរការចុះឈ្មោះត្រូវបញ្ចប់ក្នុងរយៈពេល ២៤ ម៉ោងគិតចាប់ពីថ្ងៃមកដល់របស់ជនបរទេស។ ម្ចាស់ផ្ទះត្រូវមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងការបញ្ជូនព័ត៌មានចាំបាច់តាមរយៈកម្មវិធី FPCS ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងជាពិសេសដើម្បីគ្រប់គ្រងវត្តមានជនបរទេសនៅកម្ពុជា។
ទោះបីជាច្បាប់នេះត្រូវបានអនុវត្តមួយរយៈហើយក៏ដោយ ក៏ម្ចាស់អចលនទ្រព្យមួយចំនួននៅតែមិនទាន់ដឹងអំពីបទប្បញ្ញត្តិ និងមិនទាន់បានបំពេញកាតព្វកិច្ចរបស់ពួកគាត់តាមរយៈកម្មវិធី FPCS នៅឡើយទេ។ ដើម្បីយល់ច្បាស់ពីសារៈសំខាន់ក្នុងការអនុលោមតាមច្បាប់ថ្មីនេះ និងជៀសវាងផលវិបាកផ្នែកច្បាប់ សូមអានបន្តខាងក្រោមដើម្បីយល់ដឹងអំពីរបៀបប្រើប្រាស់កម្មវិធី FPCS ៖
1. ទាញយក (Download) កម្មវិធី FPCS ៖
• បើកចូលកម្មវិធី Play Store ឬ App Store នៅលើទូរស័ព្ទរបស់លោកអ្នក ( Android និង IOS users)
• ចុចស្វែងរកពាក្យ FPCS
• ចុចលើកម្មវិធីហើយទាញយកដោយចុចលើពាក្យ "Download" ឬ "Install"